02122040205 info@tehransulphur.com
شما اینجا هستید : کیمیا جاوید تهران  -> سولفور سدیم >
سولفور سدیم چیست ؟ خرید سولفور سدیم + کیفیت عالی
سولفور سدیم با فرمول شیمیایی Na2s ماده زرد رنگ متمایل به قرمز است که در آب و الکل حل می شود با اکسیژن واکنش می دهد و به صورت مایع و پرک و کلوخه تولید میشود. ماده سولفور سدیم به شدت با هوا و رطوبت ترکیب و مولکولهایش تجزیه می گردد و این امر موجب ضعیف شدن عملکرد آن می شود، باید تا حد امکان از رسیدن هوا به ماده جلوگیری نمود.سولفور سدیم آتش زا بوده و با آب ، رطوبت و سایر مواد شیمیایی و فلزی واکنش داده، لذا می بایستی در جای خشک و خنک و دور از تابش خورشید و در انبارهای مسقف نگهداری شود.
سولفور سدیم
از سولفور سدیم به عنوان فعال کننده برای سولفیدی و آبگریزی کردن سطح کانی های مورد نظر استفاده میشود. برای فلوتاسیون کانی های اکسیده شده،ابتدا سطح کانی اکسیده شده توسط سولفید سدیم سولفیده شده و سپس و سپس از کلکتور استفاده یشود.این عمل بازدهی کلکتور و در نتیجه بازدهی فلوتاسیون را افزایش می دهد.
در صنعت چرم: از سولفور سدیم در صنعت چرم برای سولفیتیزاسیون دباغی و همچنین عامل زودا در فرایند لایمینگ در چرمسازی استفاده می شود.
در صنعت نساجی: سولفور سدیم در صنعت نساجی به عنوان عامل سفید کننده،سولفور زدا کلر زدا،استفاده می شود.
در صنعت کاغذ سازی: سدیم سولفور در صنعت کاغذ سازی در فرایند کرافت مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین سولفور سدیم در صنعت رنگسازی،مواد شوینده و استخراج نفت کاربرد دارد.
آنالیز و جدول سولفور سدیم

مصرف سولفور سدیم

مصرف سولفور سدیم در داخل ایران بسیار زیاد میباشد. البته در صادرات این محصول به خارج از کشور نیز محدودیتی وجود ندارد و در صورت رساندن کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به بازار جهانی میتوان آن را به کشورهای دیگرصادر نمود  از کشورهای عمده مصرف کننده این ماده میتوان آلمان- آمریکا و فرانسه را نام برد که البته در حال حاضر به علت هم جوار بودن و نزدیکی این ماده کشورهای همسایه نظیر ترکیه - جماهیر شوروی وعراق صادر میشود.
مصرف سولفور سدیم

سولفید سدیم، جامدی با بوی بسیار تند و زننده

سولفید سدیم (دی سدیم سولفید یا سولفور سدیم) جامدی سفید رنگ و محلول در آب است که می تواند محلول های قلیایی ایجاد نماید. سولفید سدیم و هیدرات های آن در معرض هوا، می توانند گاز هیدروژن سولفید (H2S) آزاد نمایند که بوی بسیار تندی (شبیه به بوی تخم مرغ گندیده) دارد. سدیم سولفید صنعتی به دلیل وجود پلی سولفیدها معمولاً به رنگ زرد و قرمز آجری وجود دارد.
ُسولفور سدیم

سولفور سدیم انواع سولفید سدیم

1- سولفید سدیم متبلور
در حالت متبلور هر مولکول سولفید سدیم بین 7 تا 9 مولکول آب تبلور دارد و خلوص آن در حدود 29 تا 30 درصد می باشد.
2- سولفید سدیم پرک
در این حالت سولفید سدیم در انتهای فرآیند تولید طی عملیاتی مانند برش به شکل تکه های پولکی شکل در می آید، در این حالت سدیم سولفید دارای خلوصی در حدود 60 درصد می باشد.
3- سولفید سدیم شکسته
سولفید سدیمی که به صورت کلوخه از شکستن قطعات بزرگ آن پس از خشک شدن به دست می آید و دارای خلوص 55 تا 60 درصد می باشد.
سولفور سدیم

روش های تولید سولفید سدیم

به طور کلی سه روش به منظور تولید سدیم سولفید وجود دارد:
1- احیاء سدیم سولفات با زغال سنگ
2- واکنش هیدروژن سولفید و سدیم هیدروکسید (سود پرک، سود سوزآور)
3- الکترولیز نمک سدیم کلرید و ترکیب ملغمه سدیم با گوگرد
مواردی همچون دسترسی به مواد اولیه، نوع فرآیند، کیفیت محصول تولید شده، راندمان واکنش و جنبه های اقتصادی فرآیند موجب انتخاب روش مناسب می شود.
تولید سدیم سولفید به روش احیاء سدیم سولفات با زغال سنگ
در این روش از سولفات سدیم و زغال سنگ به عنوان مواد اولیه استفاده می شود. ابتدا سدیم سولفات و زغال سنگ را به نسبت 2 به 1 با یکدیگر مخلوط می نمایند، سپس حدود 5 درصد کربنات سدیم به آن می افزایند که از یک سو باعث سرعت بخشیدن به جریان واکنش می شود و از سوی دیگر عاملی در جهت خنثی نمودن هرگونه اسید آزاد عمل می نماید. مخلوط را درون یک کوره انعکاسی (شعله ای، Reverberatory Furnace) در درجه حرارت 1000 درجه سانتی گراد قرار می دهند، به طوری که برای تکمیل شدن عمل احیاء نیاز به حدود 2 تا 2/5 ساعت زمان است.
محصول به دست آمده از کوره که به آن خاکستر سیاه (Black Ash) گفته می شود را پس از سرد نمودن، خرد کرده و توسط آب گرم چندین مرتبه شستشو می دهند و در پایان در دمای 50 درجه سانتی گراد سدیم سولفید حاصل را استخراج می نمایند. انواع مختلف سدیم سولفید با رنگ های زرد متمایل به قهوه ای روشن از این روش به دست می آید. اما اگر بخواهیم بلورهای سفید سولفید سدیم تولید نماییم، با افزودن حدود 0/5 درصد سیانید سدیم (سیانور سدیم) به مایع قبل از بلور سازی، امکان پذیر خواهد بود.
تولید سدیم سولفید در اثر واکنش هیدروژن سولفید و سدیم هیدروکسید
در این روش سدیم هیدروکسید با غلظت حدود 38 درصد را به درون برج تزریق می نمایند تا با گاز هیدروژن سولفید وارد واکنش شود. در اثر این واکنش محصول میانی سدیم هیدروسولفید (سولفیدات سدیم، NaHS) تولید می گردد.
هیدروژن سولفید
این واکنش در دمای 50 درجه سانتی گراد و فشار 3 اتمسفر انجام می گیرد. به این ترتیب سدیم هیدروسولفید به دست آمده پس از تکمیل عمل جذب توسط پمپ وارد مرحله بعدی فرآیند می شود. لازم به ذکر است که در صورت نیاز می توان محصول میانی سدیم هیدروسولفید را در این مرحله از چرخه تولید خارج نموده و پس از تغلیظ و پرک نمودن به عنوان محصول به بازار عرضه نمود. در غیر این صورت محصول میانی سدیم هیدروسولفید را وارد رآکتور نموده و با محلول 38 درصد سدیم هیدروکسید مجدداً وارد واکنش می نمایند، تا در نهایت محصول سولفید سدیم حاصل شود.
سولفور سدیم پرک
سولفید سدیم پرک
سولفید سدیم حاصل در این مرحله وارد تبخیر کننده شده و توسط جداکننده، بخارات آن خارج می شود. ماده حاصل در این مرحله پس از عبور از پمپ به بستر شناوری وارد می گردد که در آن بستر شناور، سیلندری محتوی آب سرد قرار دارد. لایه ای از مایع سدیم سولفید که در داخل بستر شناور وجود دارد به سیلندر چسبیده و این لایه بر اثر برودت آب داخل سیلندر به صورت کریستال شده توسط کاردکی از سیلندر جدا می گردد و سپس وارد دستگاه پرک ساز می شود و به صورت پرک در می آید. پرک حاصل به بخش بسته بندی منتقل شده و در بسته های 25 تا 50 کیلوگرمی بسته بندی می شود و به انبار محصول منتقل می گردد.

اطلاعات ایمنی سولفور سدیم

سولفور سدیم یک ترکیب قلیایی شدید میباشد و در تماس با بدن موجب سوزش و آسیب میشود .
در صورت تماس و آلوده شدن دستها به این ماده اگر از ماده ای که خاصیت اسیدی دارد جهت از بین بردن اثر سولفور سدیم استفاده شود بهتر است ،   بطور مثال صورت و یا چشم آلوده شد باید فورا با نوشابه ای که اسید خوراکی دارد شستشو دهیدو سپس به پزشک مراجعه کنید .
مقالات
آدرس کارخانه: تهران - جاده خاوران - شهرک صنعتی جنت آباد
آدرس دفتر مرکزی: ولیعصر- پایین تر از میدان ونک - کوچه شانزدهم - پ 14
تلفن:  02122040205
ایمیل:  info@tehransulphur.com 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به صنایع شیمیایی تهران سولفور می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح